Gatunki literackie dostępne w formie audiobooka

Obecnie coraz bardziej popularne stają się książki w formie elektronicznej.
Praktycznie wszystkie wiodące wydawnictwa mają je w swoim katalogu wydawniczym. Możemy nabyć je w przeróżnych formatach i na wielorakich nośnikach. Jednym z bardziej kupowanych są audiobooki.
W formie audiobooków możemy dostać książki wszystkich gatunków literackich oraz podręczniki.

audiobook
Napisał: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com
Do najczęściej wybieranych rodzajów należą: bajki i baśnie audiobooki, biografie i dzienniki audiobooki, fantastyka i fantasy audiobooki.
Jeśli wziąć pod uwagę bajki i baśnie audiobooki są osiągalne zarówno utwory klasyczne a także baśnie pisarzy nam współczesnych. Gdyby rozpatrywać bajki i baśnie audiobooki, można się spotkać z audiobookami czytanymi przez interpretatorów którymi zwykle okazują się podziwiani aktorzy lub aktorki. Spotyka się również bogatsze w formie audiobooki to znaczy małe formy teatralne bogate w efekty specjalne takie jak: odgłos płynącej wody, śpiew ptaków, grzmoty, muzyka. Wszystko to podnosi atrakcyjność słuchanego utworu (baśnie audiobook).
Następnym gatunkiem zazwyczaj usytuowanym wysoko w ocenach są też biografie i dzienniki audiobooki. Z nowości wydawniczych można wyszczególnić wywiad rzekę z panem prof. Władysławem Bartoszewskim. Inną ciekawą książką są całkiem niedawno wydane „Dzienniki” pani Agnieszki Osieckiej.
Jednym z bogatszych gatunków literackich będących w formie wersji do słuchania jest gatunek fantastyka i fantasy (ekonomia i biznes audiobook). Przyczyną powyższego stanu rzeczy są możliwości które daje forma audiobooka, głównie ze względu na multimedialny charakter audiobooków.

Książki do słuchania służą nie tylko odpoczynkowi lecz także edukacji na wszystkich poziomach edukacji. W tejże grupie najpopularniejsze są ekonomia i biznes audiobooki. Z grupy podręczników z zakresu ekonomii można wspomnieć o podkategoriach: księgowość, księgowość zarządcza, mikroekonomia i makroekonomia autorów: Samuelson, Balcerowicz.
Z literatury naukowej wymienić możemy: audiobooki ekonomiczne, z historii, z politologii, z religioznawstwa, z kulturoznawstwa a także z tak oryginalnych tematów jak: astrologia czy magia.
Także lektury szkolne czy też materiały dla nauczycieli w formie audiobooków są coraz bardziej rozpowszechnione. Taka forma podręcznika jest wręcz proponowana przez władze edukacyjne.
Książki w formie audio są bardzo wygodne, ponieważ możemy słuchać jej także w podróży (stojąc w korkach). Nie potrzeba specjalistycznych urządzeń – wystarczy najprostszy mp4 czy laptop lub radio (radio kuchenne) samochodowe. Ta forma jest także lubiana przez osoby z problemami w poruszaniu się, bo znosi ograniczenia osób z niepełnosprawnością.
Wydaje się, iż audiobooki ze względu na swą formę i wygodę użytkowania będą przyszłością firm wydawniczych.
2023/09/29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.