Kartka pocztowa- fakty znane i mniej znane

Tak samo jak wiele przełomowych odkryć, również widokówka nie miała łatwego początku. W 1865 roku ówczesny Poczmistrz Berlina, Heinrich Stephan, zaproponował na V Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Karlsruhe wprowadzenie kartonika do otwartej korespondencji. Pomysł ten, uznany wtedy za nazbyt śmiały odrzuciła dyrekcja Poczty Pruskiej. Dopiero gdy cztery lata później z podobną ideą wystąpił profesor Emanuel Hermann, władze zaaprobowały ją. W ten sposób austrowęgierska poczta jako pierwsza zerwała ze zwyczajem zaklejonych listów wprowadzając tak zwaną kartkę korespondencyjną, jakiej jedna strona przeznaczona była na korespondencję, natomiast druga miała znaczek i miejsce na adres.


kartki pocztowe
Wkrótce na tak wydawanych kartkach do korespondencji zaczęły pojawiać się pierwsze rysunki oraz teksty okolicznościowe. W tenże sposób narodziła się właściwa widokówka. Początkowo obrazki znajdowały się w narożniku kartki, jednak z biegiem czasu zaczęły pochłaniać coraz to więcej przestrzeni. Od początku istnienia jedna ze stron przeznaczona była na adres jak też znaczek, natomiast na tekst, strona z obrazkiem. Jeżeli adresant nie chciał ingerować w obrazek, na przekaz pozostawało mu malutko powierzchni, w wielu wypadkach musiał się ograniczyć do krótkich życzeń. Dopiero w 1904 roku, poczta odmieniła reguły i odtąd na jednej stronie umieszczano obrazek, natomiast na drugiej znalazło się miejsce na korespondencję, przyklejenie znaczka a także zaadresowanie. Zasada owa obowiązuje do dnia obecnego.

Obecnie na pewno nie możemy stwierdzić, kto wyprodukował pierwsze kartki pocztowe. Spory o pierwszeństwo toczyło już ponad wiek temu kilkanaście miasteczek oraz krajów. Za najdawniejsze kartki pocztowe uważane są m.in. kartki drukowane w czasie wojny prusko - francuskiej w 1870 r. poprzez obydwie strony sporu, a również pochodząca z tego samego roku pocztówka Serba Petara Manojlovicia obrazująca smoka na tle zabudowy miejskiej, znana jedynie z przedwojennej reprodukcji. Swój akcent w prehistorii widokówki ma również Dolny Śląsk. Za jedne z najdawniejszych kartek na świecie rozpatrywane są kartki pocztowe obrazujące największy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę, datowane na 1873 rok - [odnośnik].

Dzisiaj pocztówki wydawane są na ogromną skalę. Trudni się tym poligrafia - więcej Drukarnia Grawipol.
2015/08/25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.