Czym jest ocena okresowa?

Od wielu lat pracownicy podlegają sprawdzaniu. Niegdyś wykorzystywano na ten cel rygorystyczne zasady, a praca wykonywana była pod ostrym dozorem przełożonych. Teraz, aby dowiedzieć się na ile dobrze pracujemy opracowane zostały różnorakie techniki oceny. Ocena pracownicza pomoże menagerowi dokonać właściwej selekcji, ale również pochwalić liderów i odpowiednio ich motywować.


Inne artykuły

Jak zwiększyć własne szanse na znalezienie zatrudnienia?

wózek widłowy
Napisał: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Spora część z nas chciałaby we własnym życiu należycie potoczyć karierę zawodową. Gwarantuje to bowiem w szerokim zakresie rozumiane nasze zadowolenie z życia. Ciekawa praca najczęściej jest również powiązana ze stosunkowo atrakcyjnymi zarobkami, co naturalnie warunkuje nasz komfort egzystencji.

Na przełomie minionych lat powstało kilka szczególnych kierunków, jakie pozwalają na właściwą ocenę, a wśród nich różne wskaźniki. Te są komponowane od razu w danym przedsiębiorstwie. Bierze się albowiem pod uwagę jej określone zapotrzebowania oraz oczekiwania. Oceny okresowe pracowników zezwalają oczywiście na poprawę sytuacji w firmie (więcej - http://www.elevatosoftware.com/). Rozróżnia się kilka rodzajów ocen takiego typu a wśród nich powszechnie wykorzystywaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika weryfikowana jest poprzez wywiady nie tylko z badanym podwładnym, ale też jego otoczeniem zawodowym. Tutaj przede wszystkim sięga się po wypowiedzi menagerów, współpracowników czy nawet klientów, z jakimi podwładny współpracował.

dwoje ludzi na korytarzu
Napisał: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród najpopularniejszych a zarazem tych najlepszych metod mieści się technika, a tak naprawdę ocena 360 stopni. Polega ona na badaniu całego otoczenia pracownika i tym sposobem robiona jest jego analiza. Ten rodzaj sprawdzania zalicza się do najbardziej neutralnych, ponieważ nagromadzone informacje pochodzą nie tylko od samego kontrolowanego, ale też jego partnerów, kolegów, i nawet klientów, z jakimi miał styczność. Badanie to dostarcza więc dużo wskazówek odnośnie możliwości ocenianego i pozwala bardziej go zmotywować znając fakty na jego temat z jednostek zewnętrznych. Koledzy mają możliwość wypowiedzieć się na temat badanego dając informacje na temat jego konkretnych zachowań w pracy, sam oceniany, z kolei ma możliwość swojej samooceny, co także pomaga mu zrekompensować własne ewentualne błędy w działaniu.

Napisał: materiały prasowe
Sama ocena 360 stopni (http://elevatosoftware.com/pl/oceny,74,p,97) wpływa również na zaspokajanie oczekiwań współpracowników i całej organizacji, ponieważ szacuje postępy działań i daje ilustrację wszelakich niedociągnięć. To zdaje się być istotą kluczową do zarządzania zdrowego, mocnego oraz sprawnego zespołu. Wyszukanie luk pomoże bardziej zmobilizować grupę i sprawić, iż będą wielce zaangażowani oraz zżyci z firmą.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.